یادداشت های خسرو دهاقین

شخصی، خبری، تحلیلی

یادداشت های خسرو دهاقین

شخصی، خبری، تحلیلی

طبقه بندی موضوعی
آخرین نظرات

۳ مطلب در ارديبهشت ۱۳۹۲ ثبت شده است

بیستم اردیبهشت و آغاز هفته خوانسار بر تمامی خوانساریهای سراسر جهان مبارک باد

خسرو دهاقین
۱۸ارديبهشت

می بینند که مثل یه بچه آدم نشستم و دست به میوه نمی زنم، آقازاده رو صدا می زنند و می گن:
"یه کاغذ و قلم بیارید تا روش بنویسه: رؤیت شد!" و خطاب به بنده که "یه چیزی بخورید، میوه رو که واسه نگاه کردن نیاوردند!"

***

قامتشون اگرچه خمیده، اما وجودشون هنوز هم مثل اون روزا پر از شور و حرارته.
دهن که باز می کنند، هوا پر می شه از عطر کلمه.
هنوز هم واسه هر حرفی یه تک بیت، یه خاطره یا حکایتی میارن تا دل آدم دوباره پربکشه و بره توی کلاسای کوچیک اما پر از خاطره اون روزهای شریعتی.
یه روزی توی همون دبیرستان محصل بودند. واسمون از دریانی میگن که اومد خونسار و دید مدرسه رو دولت نمیتونه بسازه، 40 تومن خرید و خودش 60 تومن دیگه خرج کرد و یه دبیرستان ساخت و گفت می خوام به اسم خودم باشه.
دبیرستان که تکمیل شد، از خونه حاج محمدجعفر احمدیان مدرسه منتقل شد به محل فعلی.
مرحوم شهید رجایی معلم ریاضیشون بود. خونه یه آقای فرهادی نامی توی سرچشمه زندگی می کرد. نقل می کنن که یه عکس مصدق توی جیبش بوده که صبح به صبح قبل از رفتن به مدرسه اونو در میاورده و می بوسیده!

نمی دونم چرا ولی یه حس قشنگی باعث شد که این رشته پیوند من و حاج آقا همچنان پایدار بمونه. دانشگاه که رفتم، هر عید به رسم ادب واسشون کارت پستال می دادم و ایشون هم خیلی بزرگوارانه کارتی رو در جواب می فرستادند.

اما دو سه سالیه که برنامه عوض شده. دست خانم بچه ها رو می گیرم  و تو هفته معلم به اتفاق میریم خونشون واسه عرض ادب. بچه ها رو مخصوصاً می برم. می خوام هم پز استادمو بهشون داده باشم! و هم از حالا بهشون یاد بدم که قدر استاد رو باید دونست.

این شبا واسه من که خیلی خاطره انگیزند. تجدید خاطرات قشنگ اون روزهاست.

باز من میشم همون محصل کوچیک اوایل دهه 70 و حاج آقا هم مثل همیشه با تمام وجود حق استادی رو به جا میارن.

یاد اون روزها بخیر....

چقدر حسودیم میشه به حاج آقا! خوش به حالشون که این همه خاطرخواه دارن. من ندیدم کسی از ایشون خاطره بدی داشته باشه؛ چون حاج مجتبی صانعی یک انسان نمونه، یک معلم توانمند و در عین حال وارسته و متواضع بودند.
دلم می خواد یه کم از اون صفات ملکوتیشونو خدا بهم عطا کنه تا بتونم اونجوری که باید و شاید توی دل بچه ها رخنه کنم، همون جوری که ایشون توی دل همه جا گرفتند و موندگار شدند.
خدا سایه ایشون رو بر سر همه ما حفظ کنه... آمین

 

***

جاداره ضمن تقدیر و تشکر از همه معلمها و دبیرای خوب و نازنینم در طول تحصیلات مدرسه و همچنین اساتید خوبم در دانشگاه، از معلم عزیز اخلاق مرحوم حاج سید مرتضی علوی که امسال جاشون خیلی خالیه یادی کنم.  امروز تکرار سخنرانی روز معلم ایشون در مراسم سال گذشته توی دارالفنون رو که دیدم، خیلی دلم گرفت. روحشون شاد

خسرو دهاقین
۰۲ارديبهشت

یا لطیف

باری، اگر روزی کسی از من بپرسد

چندی که در روی زمین بودی چه کردی ؟

من می گشایم پیش رویش دفترم را

گریان و خندان، بر می افرازم سرم را

آنگاه می گویم که: بذری نو فشانده است

تا بشکفد، تا بردهد، بسیار مانده است

در زیر این نیلی سپهر بی کرانه

چندان که یارا داشتم، در هر ترانه

نام بلند عشق را تکرار کردم

با این صدای خسته، شاید، خفته ای را

در چارسوی این جهان بیدار کردم

من مهربانی را ستودم

من با بدی پیکار کردم

پژمردن یک شاخه گل را رنج بردم

مرگ قناری در قفس را غصه خوردم

وز غصه مردم، شبی صد بار مردم ... (*)


 درود و سلام خالصانه من به تمامی مردم خوب و شریف و نجیب خوانسار.

با عنایت خداوند منان و لطف و حمایت شما بزرگوران، نعمت بزرگ خدمتگزاری شما عزیزان برای 6 سال نصیب این حقیر گردید و اینک در واپسین ماه های عمر سومین دوره شورای اسلامی شهر خوانسار با سپاس از اعتماد و همراهی یکایک شهروندان خوب این دیار پرگهر، بر خود فرض می دانم ضمن قدردانی ویژه از همه کسانی که با بذل محبت عمیق خود، بار دیگر مرا شرمنده الطاف خود نموده و در طی ایام ثبت نام چهارمین دوره شورای اسلامی شهر مُصرّ به شرکت دوباره این حقیر در این عرصه شدند، به سبب عدم امکان حضور مجدد و پذیرش بار سنگین این امانت جداً عذرخواهی نمایم.

لازم به تاکید است که ردّ دعوتهای خالصانه دوستان بزرگوار به ویژه در چند روز اخیر در این خصوص –که در فرصتی مقتضی به شرح دلایل و علل آن خواهم پرداخت- هرگز به معنای شانه خالی کردن از زیر بار مسئولیت نبوده و اینجانب همواره خود را خادم مردم شریف شهرستان دانسته و در آینده نیز برای پیشرفت و اعتلای میهن عزیز و زادگاه پاکمان از هیچ گونه تلاشی فروگذار نخواهم نمود.

همچنین ضمن آرزوی توفیق برای کلیه عزیزان داوطلب حضور در دوره چهارم شورای اسلامی شهر خوانسار، امیدوارم با آگاهی کامل از قوانین و مقررات مربوطه به ویژه قوانین حوزه شورا و شهرداری و حدود اختیارات و وظایف این بخش و نیز بررسی و شناخت دقیق مشکلات شهرستان و خواسته های عمومی مردم و همچنین آگاهی از خدمات و اقدامات مثبت انجام شده در منطقه، زمینه ساز آبادانی و پیشرفت شهرستان و نویدبخش امید و نشاط در بین شهروندان عزیز خوانسار باشند.

با ادب و احترام: خسرو دهاقین


* زنده یاد فریدون مشیری

خسرو دهاقین